Page 15 - MATH Success - G
P. 15
level G Math Success • Mathematical Problems for the Next Generation of Assessments 6 The relationship between the amount of strawberries purchased, and cost, is illustrated
below. Write the number that will make the statement true.
cost
50
45
40
35
30
25
20
15
10
5
0 12345678 pounds
The unit rate per pound of strawberries is ___________ per pound.
©RALLY! EDUCATION. No part of this document may be reproduced without written permission from the publisher. 13
SAMPLE
888-99-RALLY
www.RALLYEducation.com
THIS SAMPLE BOOK IS COPYRIGHTED. IT IS NOT A BLACKLINE MASTER. PERMISSION IS NOT GIVEN FOR THIS BOOK TO REPRODUCED IN ANY WAY.